RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata
Pelajaran : Kemahiran Hidup.
Tarikh : 5 November 2012.
Kelas : 6 Bestari
Masa : 8.30 pagi – 9.00 pagi. ( 30 minit )
Bilangan
pelajar : 20 / 20.
Tajuk : Penyenggaraan dan membaiki
kerosakan pada mesin mudah.
Kemahiran : Aras 1
Menyenggara
dan baik pulih pam basikal dan bahagian basikal seperti pedal,
menampal tiub tayar dan brek basikal serta mengetahui alatan tangan yang
diperlukan dalam proses penyenggaraan.
Pengetahuan
sedia ada : Murid-murid mempunyai pengetahuan
mengenai alatan tangan.
Hasil Pembelajaran : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid
dapat:
i) Mengenal pasti bahagian yang perlu dibaik
pulih.
ii) Memilih bahan dan alatan tangan yang sesuai
untuk kerja membaik pulih.
Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah, membuat
inferens, dan membuat rumusan.
Bahan Bantu Mengajar : Power point, LCD , gambar
basikal, alatan tangan
Penerapan Nilai-Nilai Murni : Berhati-hati, kerjasama, perhatian,
cermat, dan tekun.
Penyerapan Ilmu : Teknologi Sains dalam membaik pulih
mesin
Strategi dan Kaedah : Kontekstual Soal jawab,
dan Tunjuk cara.
Langkah Pengajaran
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Alatan
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Set Induksi
( 5 Minit )
|
Bercerita secara ringkas
mengenai perkembangan basikal dari dulu hingga kini.
( EMK – kreativiti &
inovasi )
Guru mengadakan sesi soal jawab
dengan murid .
Mengaitkan perbincangan dengan
keselamatan jalan raya.
Nyanyian lagu “Basikal Tua”.
|
·
Bertanya
mengenai kenderaan yang terdapat di rumah murid-murid.
·
Kenderaan apa yang mereka boleh bawa.
·
Menceritakan serba sedikit tentang keselamatan
dan undang-undang jalan raya.
·
Mempamerkan senikata lagu “Basikal Tua”.
|
·
Memberi
maklum balas terhadap soalan guru.
·
Menyanyikan lagu basikal tua.
|
Senikata lagu.
|
Langkah 1
( 5 minit )
|
Membahagikan murid-murid kepada
beberapa kumpulan.
|
·
Mempamerkan gambar basikal.
|
·
Melihat gambar basikal yang dipamerkan.
|
Gambar basikal
Kad imbasan
|
Langkah Pengajaran
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Alatan
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|
Mengetahui komponen yang
terdapat pada basikal.
Mengetahui fungsi-fungsi setiap
komponen basikal.
Pengabungjalinan matapelajaran
Sains di dalam subjek Kemahiran Hidup.
|
·
Menamakan
komponen-komponen basikal
·
Menyatakan fungsi-fungsi setiap komponen basikal.
·
Menerapkan kemahiran asas sains di dalam
penerangan tentang fungsi komponen basikal seperti rantai dan gear.
·
Aktiviti melabel bahagian basikal.
|
·
Mendengar
dan memberi respon terhadap penerangan guru.
·
Menampalkan kad nama komponen basikal pada gambarajah yang
dipamerkan.
|
|
Langkah Pengajaran
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Alatan
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Langkah 2
( 5 minit )
|
Aktiviti kumpulan
Bahagian yang perlu dibaik
pulih
Kerosakan yang mungkin berlaku
pada komponen basikal.
a) pedal
b) rantai
c) brek
d) tiub
|
·
Mengedarkan sampul berisi kad kerosakan basikal.
·
Meminta murid menyenaraikan kerosakan yang
mungkin berlaku pada komponen basikal yang diberikan.
·
Meminta murid melaporkan hasil perbincangan
mereka di hadapan kelas.
|
·
Membuka sampul dan berbincang di dalam kumpulan
tentang kerosakan yang mungkin berlaku.
·
Melaporkan hasil perbincangan di hadapan kelas.
|
Sampul surat
Kad komponen basikal.
|
Langkah Pengajaran
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Alatan
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Langkah 3
( 10 minit )
|
Alatan tangan dan bahan untuk kerja
baik pulih
Mengenalpasti alatan yang
sesuai digunakan untuk membaik pulih basikal
Penggunaan alatan tangan yang
betul
Langkah-langkah keselamatan
penggunaan alatan tangan
Latihan pengukuhan.
|
·
Memaparkan paparan slaid alatan tangan dan
fungsinya.
·
Memberi
penerangan tentang alatan tangan yang sesuai digunakan.
·
Menerangkan fungsi alatan dan bahan yang
dipaparkan.
·
Menerapkan langkah-langkah keselamatan semasa
menggunakan alatan.
|
·
Melihat dan memberi perhatian pada paparan slaid yang disediakan.
·
Memberi respon terhadap penerangan guru.
·
Menyelesaikan latihan yang diberi.
|
Slaid powerpoint
Lembaran kerja
Alatan tangan;
Tukul bonggol
Playar gabung
Sepana boleh laras
Sepana gabung
Pengumpul tayar
|
Langkah Pengajaran
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Alatan
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Penutup
( 5 minit )
|
Rumusan
Komponen basikal
Bahagian yang perlu dibaiki dan
alatan yang digunakan.
|
·
Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini
kepada murid-murid.
|
·
Murid membuat refleksi tentang pelajaran pada
hari ini.
|
Lembaran kerja
|